הסרת מס הקניה לטלפונים סלולרים

אתה נמצא כאן: ://הסרת מס הקניה לטלפונים סלולרים

הסרת מס הקניה לטלפונים סלולרים

אז כפי שכולם שמעו ביום שלישי ה-18/04/17 הכריז שר האוצר משה כחלון על תוכנית "נטו משפחה" שאמורה להקל על יוקר המחייה במדינת ישראל. למה אנחנו מתעסקים עם הנושא כאן באתר הלא זהו נושא כלכלי צרכני ולא טכני מקצועי? אז ככה, חלק מהתוכנית (הטבה של כ-500 מליון ש"ח) כולל הסרה מלאה של מס הקניה על טלפונים סלולרים בייבוא. המשמעות היא חסכון אדיר בעלות מכשירי סלולר בארץ אם בייבוא אישי ואם בקניה מקומית, בהנחה שכל ההטבה תגולגל אלינו. 

אתמול (19/04/17) חתם שר האוצר על הצו המורה על ביטול מס הקניה למוצר, המשמעות היא כי בימים הקרובים יבוטל המס.

לצערי נסיון העבר מלמד כי היבואנים מעולם לא גילגלו את כל שווי ההטבה אל הציבור והמשיכו לגזור קופון שמן גם לאחר ביטול המכסים והמיסים בעשרות מקרים בעבר, הדוגמא הבולטת ביותר שקרובה אלינו היא הורדת המע"מ מ-18% ל-17% לפני כשנתיים אשר רוב מפעילות הסלולר לא העבירו אל הצרכן ולמעש מחירי החבילות נותרו זהות. 

עד להיכנסו של הצו המורה על ביטול מס הקניה שיעור המס עומד על 15% מעלות המוצר, המחשבה המיידית אומרת כי מדובר בהטבה של כ15% הנחה על כל מכשיר מיובא, וכאן תמונה טעות מרה. על מנת להבין את ההנחה האפקטיבית אותה אנחנו אמורים לקבל יש צורך להבין את שיטת חישוב המסים בארץ. 

שיטת חישוב המיסים בארץ למוצר מיובא פועלת כך: 

  • עלות המוצר בשקל ישראל לפי שער המרה ביום שישי האחרון לפני כניסת המוצר לארץ, לדוגמא טלפון שעלותו 100 דולרים ונקלט בארץ ביום חמישי יוחשב לעלות שיקלית של שער הדולר ביום שישי האחרון לפני שהוא נכנס כי שאם שער הדולר היה משמעותית גבוה יותר משער הדולר ביום הכניסה/ או הרכישה של המוצר יש כאן הפסד. 
  • על עלות המוצר מוסיפים מס קניה, במקרה של טלפונים סלולרים 15%. נמשיך עם הדוגמא הראשונה ונניח ששער הדולר היה 4 שקלים לדולר (בשביל לשמור על מספרים עגולים). אז שווי המכשיר לחישוב מס הוא 400 שקלים שבתוספת מס הקניה הם 460 שקלים.
  • על שווי המכשיר כולל המס יכול המע"מ בשיעור של 17%, המשמעות היא שעלות המכשיר כולל מס קניה ומעמ היא 538 שקלים, ככה שלמעשה יש לנו כאן מס על מס.

אם יבואן יתן לנו את הנחת המס בשיעור של 60 שקלים (שווי מס הקניה ששולם) נגיע לעלות מכשיר של 478 שקלים כאשר אם נחשב מע"מ בלבד על עלות המכשיר נגיע לעלות של 468 שקלים. 

המשמעות היא ששהנחה האפקטיבית אותה אנחנו אמורים לקבל מהמדינה היא בשיעור קרוב ל-16.5% אחוזים וזאת עקב הטלת המע"מ על העלות הכוללת של המכשיר כולל המסים והמכסים. 

 

By | 2017-05-04T13:08:21+00:00 אפריל 20th, 2017|חדשות|0 תגובות

About the Author:

MIUI ישראל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות